Od uvođenja socijalnih energetskih karti prošlo je godinu dana. Međutim, još uvek je mali broj onih koji dobijaju olakšice za plaćanje struje, gasa i grejanja iz toplana. Za besplatne kilovate u prošloj godini konkurisale su oko 83.000 domaćinstava, ali je tek oko 50 hiljada građana uspelo i da ih dobije.Povlastice za gas je ostvarilo samo 90-tak domaćinstava, a za grejanje iz toplana za trećinu manje. Mnogi građani kažu da bi im umanjenje računa mnogo značilo, ali većina nema prave informacije o olakšicama.
Procenjuje se da bi olakšice za plaćanje struje, gasa i grejanja moglo da ostvari oko 350 hiljada građana, a koristi ih tek sedmina najsiromašnijih. Ministarstvo energetike podseća građane da moraju podneti zahtev kako bi dobili status ugroženih potrošača, a one kojima je istekao, da ga obnove.
Od uvođenja socijalnih energetskih karti prošlo je godinu dana. Međutim, još uvek je mali broj onih koji dobijaju olakšice za plaćanje struje, gasa i grejanja iz toplana.
Za besplatne kilovate u prošloj godini konkurisale su oko 83.000 domaćinstava, ali je tek oko 50 hiljada građana uspelo i da ih dobije.
Povlastice za gas je ostvarilo samo 90-tak domaćinstava, a za grejanje iz toplana za trećinu manje. Mnogi građani kažu da bi im umanjenje računa mnogo značilo, ali većina nema prave informacije o olakšicama.
Olakšice za gas i grejanje važe samo u grejnoj sezoni, što znači da ističu 15. aprila, dok, u zavisnosti od broja članova i prihoda, najsiromašnija domaćinstva tokom cele godine mogu imati od 120 do 250 kilovat sati besplatne struje mesečno.
Ko je primalac socijalne pomoći, to pravo osrtvaruje u centru za socijalni rad, a ostali moraju da se obrate nadležnima u lokalnim samoupravama.
Slobodan Gvozdenović iz Službe za dečju zaštitu Opštine Prokuplje kaže da prema njihovoj evideciji u prošloj godini kada je krenula Uredba o eneregetski zaštićenim kupcima mogli su da imaju 1687 korisnika. Međutim, prema njegovim rečima, do sada se javilo oko 700 korisnika.
Problem je što ima dosta siromašnih, koji podnesu zahtev, ali ne ispunjavaju uslove. Status zaštićenog potrošača u bazi energetske socijalne karte mogu imati samo oni koji imaju jedan stambeni objekat.
Marija Jelenković iz Opštine Knjaževac rekla je da pošto njihovi korisnici imaju objekte i u selima bez obzira na to da li su kuće u ruševinama ili su to kuće u kojima se ne živi po 50 godina oni ne mogu da ostvare pravo.
Ljiljana Petrović iz Centra za socijalni rad u Knjaževcu kaže da nemaju svi korisnici svoje brojilo ili imaju neka dugovanja iz prethodnog perioda. Tako da, kako je rekla, faktički imaju pravo da ostvare taj status, ali ne mogu ostvariti do izmirenja duga.
Zahtevi za olakšice se moraju obnavljati, jer važe samo za jednu kalendarsku godinu. U Ministrstvu energetike kažu da su sa trećinom lokalnih samouprava uspeli da se dogovore da najsiromašnji više ne plaćaju takse za podnošenje zahteva jer je mnogima to bila i najveće prepreka da ostvare povlastice.